Cmentarz parafialny

Ważna informacja dotycząca cmentarza parafialnego
(7.10.2023r.)

W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia prac uzdatniających na naszym parafialnym cmentarzu istnieje konieczność zabezpieczenia nagrobków znajdujących się na zagrożonej części cmentarza.

Zabezpieczenie nagrobków wymaga usunięcia znajdujących się na nich przedmiotów jak znicze, kwiaty, flakony, itp. Rodziny/opiekunowie grobów, którzy chcieliby te przedmioty zabrać do domów będą mieli możliwość wejścia na cmentarz od strony ul. Jana Pawła II w najbliższy poniedziałek, 9 października od godz. 1200 do godz. 1800.

Nad bezpieczeństwem i ilością osób przebywających na zagrożonej części cmentarza będzie czuwała firma ochroniarska zatrudniona przez Firmę FIBRENET.

Bardzo prosimy, aby w trosce o własne bezpieczeństwo ograniczyć czas przebywania na ww. części cmentarza do wykonania niezbędnych prac porządkowych. Rzeczy, które zostaną pozostawione na grobach po godz. 1800 będą usunięte, ponieważ jest to konieczne ze względu na prowadzone prace.

Informacja dotycząca naszego parafialnego cmentarza

Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała dnia 8.08.2023 kontrakt z firmą FIBRENET na wykonanie prac uzdatniających na naszym cmentarzu. W ciągu najbliższych 4 tygodni odbędą się prace badawcze, by można było przedstawić projekt wykonania prac uzdatniających. Prace powinny się rozpocząć na przełomie października i listopada.

Teren cmentarza będzie odpowiednio zabezpieczony, a jego północna część będzie nadal dostępna dla odwiedzających. Na czas wykonywanych prac uzdatniających nagrobki zostaną zabezpieczone, aby wyeliminować możliwość ich naruszenia lub uszkodzenia. Firma FIBRENET zobowiązała się do zakończenia prac w ciągu 12 miesięcy oraz uporządkowania i przywrócenia terenu cmentarza do stanu pierwotnego.

Od poniedziałku, tj. 24. lipca 2023r., dostępna będzie dla odwiedzających północna, niezagrożona część naszego parafialnego cmentarza.

Wejście będzie możliwe przez bramę od strony ul. Jana Pawła II.

Bardzo prosimy, by zastosować się do umieszczonego na cmentarzu oznakowania i nie wchodzić na zagrożoną zapadliskami południową część cmentarza, która została oddzielona taśmą ostrzegawczą.

Oświadczenie Parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Trzebini dotyczące ograniczenia korzystania z cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II

W nawiązaniu do pisma Burmistrza Miasta Trzebinia dotyczącego ograniczenia dostępu do cmentarza parafialnego położonego przy ul. Jana Pawła II, Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Trzebini, oświadcza, że wprowadza się ograniczenie korzystania z ww. cmentarza w związku z zagrożeniem występowania zapadlisk w jego południowej części.

Dostęp do cmentarza będzie możliwy dla osób prowadzących niezbędne prace konserwacyjne oraz zabezpieczające. Możliwość pochówku na cmentarzu parafialnym będzie uzależniona od położenia grobu.

Niniejsze ograniczenie zostaje wprowadzone do czasu zakończenia niezbędnych prac związanych z uzdatnianiem terenu cmentarza zleconych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu oraz uzyskania pozytywnych opinii dotyczących bezpieczeństwa.

INFORMACJA DOTYCZĄCA MOŻLIWOŚCI UBIEGANIA SIĘ O ODSZKODOWANIE
ZA ZNISZCZONE NAGROBKI

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. wdrożyła procedurę odszkodowawczą dla rodzin, które w wyniku zapadnięcia się ziemi na cmentarzu parafialnym w Trzebini straciły groby bliskich.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej SRK S.A.. Tam też znajdują się wszelkie informacje dla osób, zainteresowanych otrzymaniem odszkodowania.

Formularz wniosku do wypełnienia można też otrzymać na Dzienniku Podawczym Urzędu Miasta w Trzebini, ul. Marszałka Piłsudskiego 14.

Wypełniony wniosek należy złożyć:

•    osobiście w siedzibie oddziału Kopalni Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. ul. Perla 10, 41-300 Dąbrowa Górnicza

•    elektronicznie na adres sekretariat@kwkcl.srk.com.pl

•    pocztą tradycyjną wysyłając na adres: Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji, ul. Perla 10, 41-300 Dąbrowa Górnicza

W przypadku pojawienia się pytań lub wątpliwości pomoc można uzyskać w SRK S.A. pod numerami telefonów : +48 (32) 363 44 15, +48 (32) 363 44 16

Przypominamy, że cmentarz parafialny jest otwarty dla odwiedzających, którzy powinni pamiętać, że zgodnie z informacją umieszczoną na ogrodzeniu cmentarza przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń jest to teren zagrożony nieciągłymi deformacjami. Odwiedzając cmentarz należy zachować szczególną ostrożność.

Opłaty cmentarne

1. Opłata miejsca

a) Grób ziemny – 200 zł

b) Piwnica – 400 zł.

2. Opłata pokładna – 100 zł (przy każdym pochówku zmarłego)

Opłaty miejsca ważne są przez 20 lat. Opłaty w całości przeznaczane są na utrzymanie naszego parafialnego cmentarza.

Kontakt z p. grabarzem: Jan BRZÓSKA, tel. 604-469-840