Wspólnota „Wiara i Światło”

Spotkania odbywają się w każdą II sobotę miesiąca w salce na plebanii. Kapelanem wspólnoty jest ks. Proboszcz Piotr Mozdyniewicz, a odpowiedzialną – p. Lucyna Pietrzak.

Nasza strona na facebooku: https://www.facebook.com/paciorkiwiaraiswiatlo/

Kolejne spotkanie Wspólnoty – 8.01.2022
(urodziny Weroniki)

Spotkanie Wspólnoty – 11.12.2021
(urodziny Łukasza)

Spotkanie Wspólnoty – 13.11.20121
(urodziny Dominiki)

***

Do założenia i rozpowszechnienia ruchu „Wiara i Światło” w szczególny sposób przyczyniły się dwie osoby: Jean Vanier i Marie-Helene Mathieu.

9 kwietnia 1971 roku odbyła się ogólnokrajowa pielgrzymka do Lourdes, która zapoczątkowała ruch „Wiara i Światło”. W Polsce pierwsza wspólnota powstała w 1978 r. we Wrocławiu. Z kolei w naszej Parafii wspólnotę zainicjował w latach 90 ks. Krzysztof Burdak, która z czasem przeniosła się do parafii salwatoriańskiej w Trzebini. Dzięki inicjatywie ks. Tomasza Bajera w  2002 r. z powrotem wróciła do Trzebini – Sierszy. „Wiara i Światło” powstała z wiary, że każda z upośledzonych umysłowo osób jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie i w wyborach, które podejmuje. Wspólnota ta jest także przekonana, że każda osoba, w pełni sprawna lub upośledzona jest tak samo kochana przez Boga, że Jezus mieszka w każdej z nich. „Wiara i Światło” wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej upośledzona jest powołana do tego, by pogłębiać swoje życie w Jezusie we własnym Kościele. Jest powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie.

Wspólnota „Wiara i Światło” działająca przy naszej Parafii nosi nazwę „Paciorki”, w nawiązaniu do Różańca Świętego. Oprócz comiesięcznych spotkań formacyjnych, które mają na celu dzielenie się własnymi doświadczeniami w atmosferze braterskiej wspólnoty. Nasza wspólnota od kilku lat wyjeżdża na letnie obozy wakacyjne. Są one niezwykłym czasem integracji i pogłębienia przyjaźni z Bogiem. Ogromny wkład w przygotowanie tych obozów mieli sponsorzy z zakładów pracy, a także organizatorzy: Tomasz i Asia Sikora. Również w ciągu roku pojawiają się ciekawe pomysły, jak np. odgrywanie Jasełek czy wielkoczwartkowa Adoracja w Ciemnicy, która stała się już wspólnotową tradycją.

Nasza parafialna wspólnota skupia ok. 30 osób (osoby niepełnosprawne w różnym wieku, ich bliscy oraz wolontariusze). Spotkania odbywają się w II sobotę miesiąca w salce na plebanii. Kapelanem wspólnoty jest ks. Proboszcz Piotr Mozdyniewicz, a odpowiedzialną – p. Lucyna Pietrzak.

Impreza u Piotrka Wójcika