Honorowa Straż NSPJ

Honorowa Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa została założona 13 marca 1863r. przez św. Marię Bernaud. Każdy jej członek winien ofiarować wszystko Bożemu Sercu za wynagrodzenie grzechów świata. Zegar Straży utworzony jest przez wieniec z gwiazd 12, obejmuje on cały świat i zawsze jest ktoś, kto czuwa, czci Boskie Serca, które znajduje się wewnątrz tarczy. Jest ono nieustannie oplecione modlitwą czcicieli, których oznaczają te gwiazdy.

To jest tak, że jeżeli my, w Polsce, śpimy, to czuwają w innym zakątku świata. Czuwanie to polega na szczególnym łączeniu się z Jezusem podczas obranej przez siebie modlitwy. Ofiarujemy w niej Boskiemu Sercu wszystko to, czym się zajmujemy. Nade wszystko myślą i sercem łączymy się z Jezusem, pozostając przy wykonywaniu codziennych zajęć. Tak więc zasadniczym rysem jest to, iż Straż nie ma w swym założeniu, by obraną godzinę spędzać wyłącznie w świątyni. Oczywiście, jeśli jest taka możliwość należy z niej skorzystać, jednak nie jest to wymagane. Dusza ma się kierować ku Jezusowi, który czeka na wynagrodzenie, a wynagradzać ma miłością, stawać się apostołem w codziennych sprawach oraz nawiązać jedność z Chrystusem w czasie, o którym nikt nie wie.

W naszej Parafii wspólnota ta jest owocem misji przeprowadzonych w 1997r. przez Księży Sercanów. Opiekę nad Strażą Honorową Najświętszego Serca Pana Jezusa sprawuje ks. Proboszcz Piotr Mozdyniewicz.

Do obowiązków Straży należy: wiernie odprawiać Godzinę Obecności przy Sercu Bożym, brać udział w Godzinie Świętej (wspólnotowa lub indywidualnie), brać udział we mszy św. wynagradzającej Bożemu Sercu za swoje grzechy i całego świata w III piątek miesiąca, szerzyć kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, nawiedzać Najświętszy Sakrament, brać udział w comiesięcznych spotkaniach Arcybractwa, które u nas odbywają się w każdy III piątek miesiąca po mszy św. wieczornej.