Żywy Rożaniec

„Jestem Najświętszą Panią Różańcową. Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniła życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy”(słowa Matki Bożej Fatimskiej).

„Różaniec jest zawsze moją ulubioną modlitwą. Nie ustawajcie w tej modlitwie – raz jeszcze powtarzam – za życia mojego i po śmierci” (św. Jan Paweł II).

Żywy Różaniec oznacza życie według Ewangelii, jest on fundamentem i źródłem chrześcijańskiego życia. Należeć do tej Modlitewnej Wspólnoty znaczy wierzyć w istnienie Boga i wierzyć Bogu, który przemawia, ufać Mu i Jego dziełu zbawienia oraz kochać Go całym sercem. Jest to również  „duchowa elektrownia”, która zasila wiernych Bożą mocą i pobudza ich do apostolskiego czynu, czyli do praktycznej działalności apostolskiej. Żywy Różaniec jest jakby niezdobytą twierdzą obronną, albowiem broni człowieka, rodzinę i społeczeństwo przed duchową śmiercią, czyli przed ateizmem, zepsuciem obyczajów, alkoholizmem, zwłaszcza w małżeńskim i rodzinnym życiu.

W naszej parafii Żywy Różaniec składa się z Żywych Róż. Każda Róża skupia dwadzieścia osób, z których każda codziennie odmawia jeden dziesiątek Różańca, czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. W ten sposób, w Róży, odmawiany jest  codziennie cały Różaniec, czyli dwadzieścia tajemnic. Jest to jakby różany wieniec składany u stóp Matki Bożej Różańcowej. Na czele Róży stoi zelator lub zelatorka.

Członkowie Żywego Różańca gorliwie naśladują cnoty Najświętszej Maryi Panny, zamawiają mszę św. i przystępują do sakramentów świętych. Raz w miesiącu, zwykle w pierwszą niedzielę po wieczornej mszy św., członkowie Żywego Różańca dokonują zmiany tajemnic różańcowych.

Opiekunem Róż w naszej parafii jest ks. Proboszcz Piotr Mozdyniewicz

Obowiązki członków Żywego Różańca:

• Odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca.
  • Udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych (kto sześć razy z własnej winy opuści nabożeństwo, należy go wykreślić).
  • Częste przystępowanie do Sakramentów świętych oraz udział w procesjach maryjnych.
  • Rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską.
  • Odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła.
  • Udział w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca oraz w modłach za spokój jego duszy.

Członkowie Żywego Różańca mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami osiem razy w roku, a mianowicie:

• w dniu przyjęcia do Żywego Różańca
  • w Narodzenie Pana Jezusa
  • w Zmartwychwstanie Pańskie
  • w Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
  • w święto  Wniebowzięcie Matki Bożej
  • w Królowej Różańca św.
  • w Niepokalane Poczęcie Maryi
  • w Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny (Ofiarowanie Pańskie)