16 czerwiec 2024

Ksiądz Michał Rapacz – nowy błogosławiony Kościoła Katolickiego

Autor: ks. Marcin Meres. Kategorie: Aktualności .

15 czerwca 2024r., na zakończenie Kongresu Eucharystycznego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, miała miejsce beatyfikacja ks. Michała Rapacza. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. 

Beatyfikacja ks. Rapacza odbyła w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, miejscu szczególnym – miejscu głoszenia orędzia o Bożym Miłosierdziu. Siostra Faustyna uczy nas, że miłosierdzie można czynić słowem, modlitwą i czynem. Czytając życiorys ks. Rapacza widzi się, że był on człowiekiem miłosierdzia.

Ks. Michał Rapacz bardzo dużo się modlił i żył na co dzień miłosierdziem. W czasach, kiedy żył kult miłosierdzia nie był jeszcze znany i powszechny jak dziś, a on to miłosierdzie głosił swoim życiem. Gromadził wokół siebie chorych, opiekował się nimi, był otwarty na wszelkie potrzeby świadczenia miłosierdzia. Organizował tygodnie miłosierdzia. Ludzie bardzo dobrze wspominają ks. Rapacza. W ich pamięci zapisał się jako bardzo oddany kapłan. Potrafił zawsze służyć ludziom, ale jednocześnie był kapłanem twardym i stanowczym. Potrafił być odporny na wszelkie przejawy tego, co było złe. Pomagał w czasie wojny działaczom AK. Wszystko to razem wzięte, zaskutkowało tym, że został zabity.

Był uznawany za tego, który dla ówczesnych władz komunistycznych był niebezpieczny i niewygodny. Wiemy, że na jednym ze spotkań całego zespołu partyjnego w Trzebini mówiono, że trzeba by się księdza Michała pozbyć. Ktoś życzliwy nawet go ostrzegał, ale on powiedział, że chce zostać ze swoimi owcami do końca. Mówił, że nie chce stąd odchodzić. I wiemy co stało się 12 maja 1946 r.– wyprowadzono go z plebanii, zaprowadzono do lasu, odczytano wyrok śmierci i zabito.


Msze Święte w naszej parafii

Niedziela: 700, 830, 1000, 1130 (Msza Święta dla dzieci z udziałem scholi) i 1700
Dzień powszedni: 630 i 1700
Pierwsza sobota miesiąca: 830

Kancelaria

Godziny urzędowania:

w poniedziałki od godz. 800900
w środy i piątki od godz. 18001900

We wtorki, czwartki i soboty oraz w pierwsze piątki miesiąca i święta kancelaria jest nieczynna.

Sprawy pogrzebowe można zgłaszać w godzinach urzędowania kancelarii.
W nagłych sytuacjach prosimy kontaktować się telefonicznie (32) 612 21 96

Jesteśmy także na FB

Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj