28 styczeń 2012

Kaplica św. Jana Pawła II

Autor: ks. Marcin Meres. Kategorie: Aktualności .

W bocznej kaplicy znajduje się ołtarz poświęcony Matce Bożej Fatimskiej i św. Janowi Pawłowi II. Figurkę Matki Bożej ofiarował dla naszej parafii ks. Kardynał Stanisław Dziwisz z okazji celebracji uroczystości sześćdziesięciolecia istnienia naszej parafii 27 sierpnia 2006 roku. Wspominając w kazaniu o tym, jak wielkie nabożeństwo do Matki Bożej miał Jan Paweł II i jak wymownie uratowała mu życie po zamachu na placu św. Piotra 13 maja 1981 roku, powiedział nam: Niech ta figura będzie znakiem jego duchowej obecności wśród was i waszej jedności z nim. Składając życzenia parafii posłużył się słowami Jana Pawła II skierowanymi do rodaków podczas swojej dziękczynnej pielgrzymki do Ojczyzny: Matka Chrystusa niech ogarnie  miłością  swego Niepokalanego Serca moich rodaków i trudne sprawy umiłowanej Ojczyzny. Zaprosił do modlitwy różańcowej i nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

Kaplica jest więc pamiątką uroczystości jubileuszowych, ale i odpowiedzią na prośbę naszego arcypasterza Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. To również on, na prośbę naszej parafii, przekazał nam cenną relikwię św. Jana Pawła II, którą jest kropla Jego krwi. Została ona umieszczona w bogato wykonanym relikwiarzu, na tle obrazu błogosławionego Jana Pawła II.

Ołtarz zaprojektował inżynier architekt Bogusław Kulka z Krakowa. Stolarkę wykonał nasz parafianin, stolarz Piotr Miodek. Obraz błogosławionego Jana Pawła II namalował artysta malarz Wiesław Domański z Krakowa, odlew herbu papieskiego wykonała Anna Osiecka a monumentalny relikwiarz, brązownik Edward Prokopowicz z Krakowa. Niech to miejsce służy jak najszerszej rzeszy wiernych.