Domowy Kościół
Gałąź rodzinna Ruchu Światło – ŻycieCo to takiego?
Domowy Kościół powstał z inicjatywy sługi Bożego ks. prof. Franciszka Blachnickiego w 1973 roku, jako gałąź rodzinna Ruchu Światło – Życie. Według nauczania Soboru Watykańskiego II, ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest „Domowy Kościół” (DK).
DK jest małżeńskim ruchem świeckim w Kościele, łączącym w sobie charyzmaty ruchu „Światło-Życie” oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame (END) – Wspólnoty Matki Najświętszej.
DK ułatwia małżonkom otwarcie się na siebie, innych i na Boga, pomaga we wzajemnym zrozumieniu się. Pozwala na uzmysłowienie sobie, czym naprawdę jest miłość małżeńska, jak można i trzeba ją przeżywać, jak pokonywać codzienne trudności i pokusy, by żyjąc w małżeństwie osiągnąć świętość. Pojedynczemu małżeństwu trudno by było wytrwać na drodze do świętości. Dlatego małżeństwa pragnące realizować tę drogę łączą się w grupy nazywane kręgami (w skład kręgu wchodzi 4-7 małżeństw) spotykających się raz na miesiąc, aby modlić się, dzielić się ze sobą doświadczeniami wiary i pomagać wzajemnie we wszystkich problemach małżeńskich i rodzinnych.
W DK rodzice uczą się jak przy pomocy słowa i przykładu być dla swych dzieci pierwszymi zwiastunami wiary. Rodziny DK tworzą apostolat świeckich w Kościele, ewangelizują swoją postawą i dobrym przykładem, troszczą się o potrzeby bliźnich tak materialne jak i duchowe. Włączają się w różne formy działalności społecznej.
Podstawowymi metodami i środkami służącymi budowaniu DK w rodzinach są: modlitwa osobista, małżeńska, rodzinna oraz regularne rozważanie Słowa Bożego, które winno kształtować życie i podstawy całej rodziny. Ważną pomocą w dążeniu do świętości jest również dialog małżeński, czyli rozmowa małżonków o wszystkich sprawach rodziny ze świadomością obecności Chrystusa. Nad prawidłowym realizowaniem celów DK czuwa kapłan – moderator.
Obecnie w Polsce Domowy Kościół istnieje w każdej diecezji. Liczy ponad 2 500 kręgów i skupia ponad 12 000 małżeństw. Kręgi DK działają także na: Litwie, Białorusi, Ukrainie, Czechach oraz w Australii, w Kanadzie i USA.
MAŁŻONKOWIE !
…obudźcie się, chyba nie chcecie przegapić takiej okazji:
- pogłębienie duchowości małżeńskiej
- pogłębienie wiary i wiedzy religijnej
- uczenie się jak być dla swoich dzieci najlepszymi wychowawcami i wymiana doświadczeń w ich wychowywaniu;
- uożliwość rekolekcji rodzinnych, połączonych z wypoczynkiem w różnych regionach kraju