26 listopad 2021

Adwent

Autor: ks. Marcin Meres. Kategorie: Aktualności .

Dzisiejsza I Niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Kościół na nowo wyrusza w drogę i zachęca nas do głębszej refleksji nad tajemnicą Chrystusa – tajemnicą zawsze nową, która nie wyczerpuje się z czasem. Chrystus jest Alfą i Omegą, początkiem i końcem. Dzięki Niemu historia ludzkości pielgrzymuje niejako ku wypełnieniu się Królestwa, które On sam zapoczątkował poprzez swoje wcielenie i swoje zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.

/Jan Paweł II, Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański – 2.12. 2001r./

Rorate caeli desuper (Spuśćcie rosę niebiosa), są to słowa proroka Izajasza, od których pochodzi nazwa mszy św. roratnich odprawianych w czasie Adwentu ku czci Maryi, którą symbolizuje postawiona w pobliżu ołtarza biała świeca z niebieską wstążką. Roraty odprawiane są przez cały Adwent w dniach powszednich.
Ciemności, które są obecne na początku każdej mszy roratniej, to symbol świata, który oczekuje na przyjście Jezusa, który jest Światłością. Pierwszym światłem rozpraszającym te ciemności jest roratka, czyli świeca symbolizująca Niepokalaną. Ta świeca niesie płomień, jak Maryja nosiła w swoim łonie Światłość, czyli Jezusa. Pragnienie uczestniczenia w tym oczekiwaniu Maryi na narodziny Jezusa wyraża się wśród uczestników rorat przez przynoszone lampiony. Każdy niesie światło, bo pragnie, aby Jezus był obecny w jego życiu, aby rozświetlał drogi osobistych wyborów, aby uczestniczył w ludzkiej codzienności z jej radościami i troskami. Prosty gest, a zawiera w sobie tak głębokie przesłanie jak mamy układać swoją relacje względem Boga w czasie Adwentu.

źródło: https://parafia2serc.pl/liturgia/msza-swieta-roratnia/

Adwentowe rekolekcje odbędą się w naszej parafii w dniach od 19 do 22 grudnia. Poprowadzi je ks. Andrzej Pacholik SDS, duszpasterz Centrum Duchowości w Trzebini.


Msze Święte w naszej parafii

Niedziela: 700, 830, 1000, 1130 (Msza Święta dla dzieci z udziałem scholi) i 1700
Dzień powszedni: 630 i 1700
Pierwsza sobota miesiąca: 830

Kancelaria

Godziny urzędowania:

w poniedziałki od godz. 800900
w środy i piątki od godz. 18001900

We wtorki, czwartki i soboty oraz w pierwsze piątki miesiąca i święta kancelaria jest nieczynna.

Sprawy pogrzebowe można zgłaszać w godzinach urzędowania kancelarii.
W nagłych sytuacjach prosimy kontaktować się telefonicznie (32) 612 21 96

Jesteśmy także na FB

Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj