11 grudzień 2021

Święty Jan od Krzyża – Mistrz w wierze

Autor: ks. Marcin Meres. Kategorie: Aktualności .

 

Dzięki składam Opatrzności, która pozwoliła przybyć mi tu, aby uczcić relikwie i przywołać postać św. Jana od Krzyża, któremu tyle zawdzięcza moja duchowa formacja. Poznałem go już w młodości i zdołałem nawiązać wewnętrzny dialog z tym mistrzem wiary, z jego dziełami i myślą, aż do momentu kulminacyjnego, jakim było napisanie rozprawy doktorskiej. Od tamtego czasu stał się on dla mnie przyjacielem i mistrzem, który wskazywał mi zawsze światło jaśniejące w ciemności i prowadzące do Boga.

/Jan Paweł II/

Św. Jan od Krzyża urodził się w ubogiej rodzinie niedaleko Avili w 1542r. Mając 21 lat wstąpił do zakonu karmelitów. Zakon ten przeżywał akurat wtedy duchowy kryzys, brak mu było apostolskiej gorliwości, dlatego Jan już po roku swoich święceń, zastanawiał się czy go nie opuścić, aby kontynuować swoje zakonne życie w odosobnieniu, w klasztorze kartuzów. W takim stanie ducha spotkał św. Teresę z Avila, która od razu rozpoznała w nim kryształowo czystego człowieka, zakochanego w Panu Bogu. Ojciec Jan dał się przekonać, by razem ze św. Teresą od Jezusa przeprowadzić reformę w męskiej gałęzi karmelitów. Rozumiał ją w sposób bardzo prosty, pragnął powrócić ze swoimi braćmi do pierwotnej gorliwości, do modlitwy i do praktykowania umartwień. Zmarł w osamotnieniu 14.12.1591r. w klasztorze w Ubedzie.

Jednym ze znanych dzieł św. Jana jest Droga na górę Karmel, w której omówił kolejne etapy, przez które musi przejść człowiek wiary, aby dojść do coraz doskonalszego zjednoczenia z Bogiem.  Ten niezwykły zakonnik i mistyk, mimo upływu wielu lat od swojej śmierci, niezmiennie inspiruje ludzi, którzy wśród przeciwności wytrwale szukają Boga.

źródło: https://www.radioem.pl/doc/6669397.Sw-Jan-od-Krzyza

Msze Święte w naszej parafii

Niedziela: 700, 830, 1000, 1130 (Msza Święta dla dzieci z udziałem scholi) i 1700.
Dzień powszedni: 630 i 1700
Pierwsza sobota miesiąca: 830

Kancelaria

Czynna:

Poniedziałek – piątek w godz. 800900

W środy i piątki w godz. 18001900

W pierwsze piątki, soboty, niedziele i święta kancelaria nieczynna.

Sprawy pogrzebowe można zgłaszać w godzinach urzędowania kancelarii.
W nagłych sytuacjach prosimy kontaktować się telefonicznie: (32) 612 21 96

Jesteśmy także na FB

Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj