26 listopad 2021

Święta Barbara – patronka górników

Autor: ks. Marcin Meres. Kategorie: Aktualności .

Powracamy do świadectwa św. Barbary, aby pogłębić i umocnić naszą wiarę, a także powierzyć naszą pracę i obowiązki, nasze sprawy i problemy jej wstawiennictwu

/kard. S. Dziwisz w czasie Mszy Św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II/

Św. Barbara została patronką wszystkich narażonych na wybuchy pracowników oraz górników. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy, m.in. hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy i więźniów. Według danych historycznych, patronka górników – Barbara była córką bogatego poganina Dioskura. Kiedy Barbara stała się orędowniczką wiary chrześcijańskiej, ojciec, bojąc się o swoją społeczną pozycję, zamknął  córkę w wieży, doprowadził do jej procesu przed sądem a następnie osobiście wykonał wyrok, obcinając jej głowę. W czasie egzekucji okrutnego ojca spotkała kara, zginął od uderzenia pioruna, natomiast Barbara zmarła w glorii i chwale.

Według historycznych zapisków, komunię św, przed egzekucją podał jej świetlisty anioł. Ze względu na to wydarzenie, Barbara została uznana za patronkę dobrej śmierci i przedstawiana jest z hostią w dłoni. Jej kult jest szczególnie silny tam, gdzie zagrożenie śmiercią jest duże – niemal w każdym górniczym domu figurka patronki zajmuje szczególne miejsce i jest otaczana czcią, można ją również spotkać w kościołach oraz w wielu kopalniach na Górnym Śląsku.

Górnicy przyjęli św. Barbarę za swoją patronkę między innymi dlatego, że podczas jednej z ucieczek przed egzekucją, znalazła schronienie wśród rozstępujących się skał. W Polsce wielkim czcicielem męczennicy był m.in. św. Stanisław Kostka. Na terenie naszego kraju istnieją liczne kościoły pod jej wezwaniem.

Dzień 4 grudnia jest tradycyjnym wielkim świętym górników nazywanym popularnie Barbórką.

Msza Święta w intencji górników i ich rodzin zamówiona przez Stowarzyszenie Siersza będzie odprawiona w naszym kościele o godz. 10:00. Po Mszy Świętej, w podziemiach kościoła, odbędzie się turniej Barbórkowy w tenisie stołowym.

źródło: http://magazyn.elubin.pl/dlaczego-akurat-sw-barbara-jest-patronka-gornikow/

Msze Święte w naszej parafii

Niedziela: 700, 830, 1000, 1130 (Msza Święta dla dzieci z udziałem scholi) i 1700.
Dzień powszedni: 630 i 1700
Pierwsza sobota miesiąca: 830

Kancelaria

Czynna:

Poniedziałek – piątek w godz. 800900

W środy i piątki w godz. 18001900

W pierwsze piątki, soboty, niedziele i święta kancelaria nieczynna.

Sprawy pogrzebowe można zgłaszać w godzinach urzędowania kancelarii.
W nagłych sytuacjach prosimy kontaktować się telefonicznie: (32) 612 21 96

Jesteśmy także na FB

Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj