23 lipiec 2022

Salezjański Wolontariat Misyjny – MŁODZI ŚWIATU z Krakowa w naszej parafii

Autor: ks. Marcin Meres. Kategorie: Aktualności .


Jesteście znakiem nadziei w naszych czasach. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z brakiem nadziei i cierpieniem, otwieracie niewyczerpane źródła poświęcenia, dobroci posuniętej aż do heroizmu, które wypływają z ludzkiego serca.

/Jan Paweł II/

W najbliższą niedzielę, tj. 31 lipca będziemy gościć w naszej parafii wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – MŁODZI ŚWIATU z Krakowa. Misjonarze podzielą się z nami świadectwem pracy na misjach. Po Mszy Świętej będzie możliwość nabycia materiałów misyjnych oraz złożenia ofiary, która zostanie przekazana na projekt wspierający Działalność oratorium w Bangladeszu, o którym opowiedzą wolontariusze.

Salezjanie rozpoczęli swoją misyjną działalność w Bangladeszu w 2009 roku. Wśród trzech księży zakładających pierwszą misję w Utrail był ks. Paweł Kociołek. Obecnie w Bangladeszu jest 5 placówek salezjańskich, a ks. Paweł, po ponad 10 latach, znowu kieruje misją w Utrail. Dziś obejmuje ona parafię liczącą około 4000 wiernych, szkołę z internatem dla 200 chłopców, oratorium oraz gospodarstwo.

Jak przystało na salezjańską parafię, na jej terenie działa też oratorium, czyli świetlica dla dzieci i młodzieży. Aktualnie Salezjanie otaczają opieką 300 dzieci. Ponieważ Utrail jest niewielkim miasteczkiem, a większość parafian mieszka na rozległych obszarach wiejskich, oratorium prowadzi swoją działalność w terenie. Zajęcia wychowawcze i rekreacyjne dla dzieci, prowadzone przez lokalnych animatorów i odbywają się w piątki i niedziele. Są to przede wszystkim zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, gry i zabawy, działa też klub piłki nożnej. Okazjonalnie organizowane są również spotkania przy parafii dla wszystkich dzieci z oratorium np. z okazji Dnia Dziecka, czy święta św. Jana Bosko.

Większość tych ludzi żyje na granicy nędzy. Powodów tej sytuacji jest wiele, ale najczęstszym jest brak stałej pracy (chrześcijanom bardzo trudno jest dostać pracę), a co się z tym wiąże – brak regularnych dochodów.

Dzieci uczęszczające do oratorium pochodzą z bardzo ubogich, często z wielodzietnych rodzin, ale są wśród nich także sieroty wychowywane przez dziadków lub starsze rodzeństwo.

Wiele rodzin w bardzo skromnych warunkach i często bez pomocy misjonarzy nie są w stanie funkcjonować. Dlatego dzieciom i ich rodzinom udzielane jest także wsparcie materialne według potrzeb – czasem jest to zakup żywności, ubrań, butów, przyborów szkolnych, a w niektórych przypadkach opłata.

Animatorzy, z którymi współpracują Salezjanie znają dobrze sytuację każdego z podopiecznych, dzięki temu mamy pewność, że pomoc jest w dobry sposób wykorzystywana.

Ksiądz Paweł prosi nas o wsparcie w finansowaniu tych wszystkich działań prowadzonych w ramach oratotrium, które bez pomocy Darczyńców nie byłyby możliwe. Dajmy dzieciom z Bangladeszu szansę na lepsze jutro! Na szkołę lub opiekę medyczną.

wesprzyj: https://swm.pl/projekty/dzialalnosc-oratorium-w-bangladeszu/


Msze Święte w naszej parafii

Niedziela: 700, 830, 1000, 1130 (Msza Święta dla dzieci z udziałem scholi) i 1700.
Dzień powszedni: 630 i 1700
Pierwsza sobota miesiąca: 830

Kancelaria

Czynna:

Poniedziałek – piątek w godz. 800900

W środy i piątki w godz. 18001900

W pierwsze piątki, soboty, niedziele i święta kancelaria nieczynna.

Sprawy pogrzebowe można zgłaszać w godzinach urzędowania kancelarii.
W nagłych sytuacjach prosimy kontaktować się telefonicznie: (32) 612 21 96

Jesteśmy także na FB

Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj