15 listopad 2021

Karolina Kózkówna – patronka czystych serc

Autor: ks. Marcin Meres. Kategorie: Aktualności .

I oto, padając pod ręką napastnika, Karolina daje ostatnie na tej ziemi świadectwo temu życiu, które jest w niej. Śmierć cielesna go nie zniszczy. Śmierć oznacza nowy początek tego życia, które jest z Boga, które staje się naszym udziałem przez Chrystusa, za sprawą Jego śmierci i zmartwychwstania.

/Jan Paweł II, Homilia z mszy beatyfikacyjnej Karoliny Kózkówny/

Karolina już od najmłodszych lat czuła się apostołką Jezusa. Jej ulubioną modlitwą był Różaniec. Miała też wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej, Drogi Krzyżowej i Jezusa Eucharystycznego, którego często adorowała.

Dramat wydarzył się 18 listopada 1914 r., kiedy rosyjski żołnierz, pod pozorem nakazu wstawienia się do komendanta, kazał Karolinie i jej ojcu wyjść z domu. Przemocą skierował ich do lasu. Grożąc ojcu śmiercią zmusił go, aby się oddalił. Po dwóch tygodniach ktoś z rodziny odszukał miejsce w lesie, gdzie leżało umęczone, martwe ciało dziewczyny z zakrzepłą krwią na ziemi.

Dzięki szczególnej łasce od Pana, Karolina obroniła swoją godność dziecka Bożego. Wybrała śmierć, aby być cała dla Boga, który ją ukochał i przygarnął do siebie. Karolina potwierdziła swoją misję głoszenia Ewangelii przez męczeńską śmierć.

Męczennica w obronie czystości została wyniesiona na ołtarze podczas wizyty Jana Pawła II w Tarnowie, 10 czerwca w 1987 r. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc. W 2012 r., z okazji 25-lecia Jej beatyfikacji, Senat Rzeczpospolitej Polski przyjął uchwałę, w której uczcił pamięć błogosławionej.

źródło: https://deon.pl/wiara/bl-karolina-kozkowna-patronka-czystych-serc,55446?

Msze Święte w naszej parafii

Niedziela: 700, 830, 1000, 1130 (msza św. dla dzieci z udziałem scholi) i 1700.

Dzień powszedni: 630 i 1700

Kancelaria

Czynna:

Poniedziałek – piątek w godz. 800– 900

W środy i piątki w godz. 1800 – 1900

W pierwsze piątki, soboty, niedziele i święta kancelaria nieczynna.

Sprawy pogrzebowe można zgłaszać w godzinach urzędowania kancelarii.
W nagłych sytuacjach prosimy kontaktować się telefonicznie: (32) 612 21 96

Jesteśmy także na FB

Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj