30 kwiecień 2023

3 maja – uroczystość NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI

Autor: ks. Marcin Meres. Kategorie: Aktualności .

3. maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii – nawiązuje do Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza z 1656 r. W 300. rocznicę Królewskich Ślubów Jana Kazimierza, nową ich wersję opracował internowany wówczas w Komańczy prymas Stefan Wyszyński. 26 sierpnia 1956 r. wierni na Jasnej Górze uroczyście ślubowali Maryi: Przyrzekamy uczynić wszystko, co leży w naszej mocy, aby Polska była rzeczywistym królestwem Twoim i Twojego Syna, poddanym całkowicie pod Twoje panowanie, w życiu naszym osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym. Przyrzekali wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii”, strzec chrześcijańskich obyczajów, wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić je przed bezbożnictwem i zepsuciem. Tekst ślubów odczytał biskup Michał Klepacz (pełniący w tym czasie obowiązki przewodniczącego Episkopatu). O osobie uwięzionego Prymasa przypominał pusty fotel, ustawiony przed ołtarzem.

W 1957 r. z inicjatywy prymasa Wyszyńskiego rozpoczęła się Wielka Nowenna przygotowująca Kościół w Polsce do obchodów Millennium Chrztu Polski. Połączona została z peregrynacją cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po wszystkich diecezjach i parafiach. Nawet aresztowanie obrazu przez Służby Bezpieczeństwa nie wpłynęło na zastraszenie społeczeństwa.      W 1962 r. papież Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski i jej główną patronką, a święto NMP Królowej Polski stało się świętem I klasy we wszystkich diecezjach polskich. W 1969 r. Paweł VI na prośbę prymasa Wyszyńskiego podniósł święto do rangi uroczystości.

Podczas jasnogórskich obchodów Millennium Chrztu Polski 3 maja 1966 r. cały polski Episkopat w obecności kilkuset tysięcy pielgrzymów dokonał uroczystego ślubowania NMP. W uroczystościach milenijnych pragnął uczestniczyć papież Paweł VI, na to jednak nie zgodziły się ówczesne komunistyczne władze. Dopiero Jan Paweł II mógł, jako pierwszy w historii papież, przybyć na Jasną Górę.

3 i 4 czerwca 1979 r. Jan Paweł II dokonał aktu zawierzenia Pani Jasnogórskiej: „… Zawierzam Ci, o Matko Kościoła, wszystkie sprawy tego Kościoła, całą jego misję i całą jego służbę w perspektywie kończącego się drugiego tysiąclecia dziejów chrześcijaństwa na ziemi”.

W 1982 r. Kościół obchodził 600-lecie obecności Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Zwieńczeniem kilkuletnich przygotowań do tego jubileuszu była kolejna obecność w Częstochowie Jana Pawła II, który przewodniczył obchodom 18 i 19 czerwca 1983 r.

Od 1992 r. (podobnie, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia, zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

W tym roku w obchody uroczystości KRÓLOWEJ POLSKI wpisuje się dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze bł. Prymasa Tysiąclecia – Stefana Wyszyńskiego.

Msze Święte w naszej parafii

Niedziela: 700, 830, 1000, 1130 (Msza Święta dla dzieci z udziałem scholi) i 1700.
Dzień powszedni: 630 i 1700
Pierwsza sobota miesiąca: 830

Poniedziałek – piątek w godz. 800900

W środy i piątki w godz. 18001900

W pierwsze piątki, soboty, niedziele i święta kancelaria nieczynna.

W nagłych sytuacjach prosimy kontaktować się telefonicznie: (32) 612 21 96