24 Marzec 2012

„Oto czynię wszystko nowe”

Autor: Ks. Marcin. Kategorie: Aktualności .

Uczestniczący w liturgii Triduum Paschalnego od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty z pewnością zwrócą uwagę na pewien szczegół. Przykuje wzrok puste, otwarte w wielu świątyniach tabernakulum. Aż chce się w takim momencie zaśpiewać znaną jeszcze w niektórych parafiach na Kujawach pieśń: „Cóż to, cóż to, Pana nie ma? Pan na pewno ukrył się! Wypatruję Go oczyma. Nie ma Pana. Nie ma, nie.” Błądzące po kościele oczy zauważą również brak paschału przy chrzcielnicy, a gdy zechcemy umoczyć rękę w kropielnicy, żeby się przeżegnać, najprawdopodobniej nie znajdziemy już w niej wody. Zatem – „Pana nie ma”?

Zanim odpowiemy jeden cytat. W rubrykach Mszału Rzymskiego, we wprowadzeniu do Mszy Wieczerzy Pańskiej, czytamy: „Tabernakulum ma być puste. Do Komunii św. duchowieństwa i wiernych na dziś, na dzień jutrzejszy należy podczas tej Mszy św. konsekrować odpowiednią ilość chleba. Konsekruje się również hostię, przeznaczoną do wystawienia w Grobie Pańskim”.

Mówi się i pisze dużo o wypełnionej oczekiwaniem ciszy Wielkiej Soboty. Kto wie, czy nie należy zacząć mówić o ciszy wielkiego Czwartku. O tej trwającej od zakończenia liturgii Wielkiej Środy pustce i ciszy, będącej znakiem – właśnie… czego?

Ktoś powiedział, że Triduum Paschalne najtrafniej streszcza jedno zdanie Apokalipsy. „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 22,5). Puste tabernakulum, chrzcielnica pozbawiona wody i paschału to właśnie znaki oczekiwania na nowy początek. Wyczuwała to pobożność ludowa, bo w drugiej zwrotce cytowanej pieśni słyszymy odpowiedź Zbawiciela. „Cicho, cicho, już przychodzę. Już pociechę niosę ci…” Więc i pustka, i cisza, i oczekiwanie – minie. Zapełni się tabernakulum, zapłonie paschał, poświęcone zostanie źródło. Niby wszystko będzie po staremu. Biada nam, gdyby tak stać się miało. „Oto wszystko czynię nowe.” Już przychodzę. Nie po to, by wszystko było po staremu. Przychodzę po to, by odnowić…

Msze św. w naszej parafii

Niedziela: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (Msza św. dla dzieci z udziałem scholi) i 17.00

Dzień powszedni: 6.30 i 17.00

Kancelaria

Codziennie w godz. 8.00 – 9.00 (oprócz I piątku miesiąca)
W środy i piątki w godz. 18.00 – 19.00
W niedziele i święta oraz w pierwsze piątki kancelaria nieczynna

Jesteśmy także na FB

Liturgia dnia


Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj