10 marzec 2012

Święta – czyli przeżycie Paschy

Autor: Ks. Marcin. Kategorie: Aktualności .

W poprzednich tygodniach mówiliśmy o tym, że Święta, na które czekamy, to święta Męki i Zmartwychwstania, mające swoje centrum w czasie Wigilii Paschalnej – Triduum Paschalne. Jak wiemy Triduum oznacza trzy dni. Dziś przyjrzymy się drugiej części tej nazwy i konsekwencjom jakie z tego wynikają. Pascha to słowo  pochodzenia hebrajskiego. Najprościej mówiąc, znaczy tyle, co przejście. Ważne jest, żebyśmy skojarzyli ze słowem Pascha jakiś ruch, jakąś dynamikę. Mamy w pamięci przejście Izraelitów przez morze Czerwone i przejście Anioła śmierci w tę noc, kiedy zginęło wszystko co pierworodne w Egipcie. Tam, gdzie Izraelici zabili baranka i krwią tego baranka pomazali drzwi domu, Anioł śmierci przeszedł i nikomu nie wyrządził żadnej krzywdy. W dniach Triduum Paschalnego wspominamy przede wszystkim paschę Chrystusa i towarzyszymy Mu w Jego drodze, która rozpoczęła się w Wieczerniku w Wielki Czwartek wieczorem. Potem objęła kolejne etapy aż do drogi krzyżowej, śmierci na krzyżu i dalej do zmartwychwstania, do wejścia Chrystusa w inny porządek istnienia, w porządek chwały. To przejście Chrystusa przeżywamy jednak równocześnie jako nasze przejście. Dlatego istnieje ścisłe powiązanie tematyki Triduum Paschalnego z rzeczywistością naszego Chrztu Św. Tu nie chodzi tylko o wspominanie wydarzenia historycznego z życia Jezusa! My przeżywamy to wydarzenia jako misterium zbawcze, jako wydarzenia, które wprawdzie dokonały się w historii i w pewnym sensie należą do przeszłości, ale równocześnie trwają i mają moc, żeby nas wciągać, włączać w swoją dynamikę!

 

Msze św. w naszej parafii

Niedziela: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (Msza św. dla dzieci z udziałem scholi) i 17.00

Dzień powszedni: 6.30 i 17.00

Kancelaria

Czynna:
Poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 9.00

W środy i piątki w godz. 18.00 – 19.00

W soboty, I piątek,  niedziele i święta kancelaria nieczynna.

Sprawy pogrzebowe można zgłaszać w godzinach urzędowania kancelarii

a w nagłych sytuacjach kontaktować się telefonicznie.

Jesteśmy także na FB

Liturgia dnia


Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj