3 Marzec 2012

Rezurekcja – Chrystus Zmartwychwstał!

Autor: Ks. Marcin. Kategorie: Aktualności .

Tydzień temu wyjaśniliśmy sobie, że Triduum Paschalne jest centralnym punktem roku liturgicznego, jako najważniejsze święto w roku. Kalendarz Rzymski wyjaśnia: „Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pana rozpoczyna się Mszą wieczorną Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania, jego zaś ośrodek stanowi Wigilia Wielkanocna.” Dziś naszą uwagę skupimy na tym, co stanowi „ośrodek Triduum Paschalnego”, na Wigilii Wielkanocnej zwanej zazwyczaj Wigilią Paschalną. Jest to najpiękniejsza, najbogatsza w słowo i symbole liturgia w roku.

Wigilia Paschalna czyli czuwanie, szczególne czuwanie, które zaczyna już święto. Nie jest normą, aby człowiek spędzał noc na pracy czy modlitwie. Chrześcijanie jednak od zawsze oddawali swój spoczynek Panu Bogu przed wielkimi świętami jako znak oczekiwania na przyjście Chrystusa, odpowiadając w ten sposób na zachętę Pana: vigilate – czuwajcie. Za świętym Augustynem możemy powiedzieć, że jest to „Matka wszystkich świętych wigilii”. Nie jest to liturgia Wielkiej Soboty (Wielka Sobota jest jedynym dniem aliturgicznym w roku, czasem ciszy związanym ze spoczynkiem Jezusa w Grobie) ale już Liturgia Zmartwychwstania, Wielkim uroczystym ogłoszeniem: Jezus Zmartwychwstał! To tak jak Pasterka,  która już jest Mszą Bożego Narodzenia.

My, Polacy, mamy jeszcze dodatkowo trochę kłopotów z naszą Rezurekcją. Słowo Rezurekcja – Zmartwychwstanie, u nas zostało związane nie z liturgią zmartwychwstania, ale z dodatkowym obrzędem otwarcia grobu. Boży Grób mamy od Wielkiego Piątku, a w niedzielę rano jest wyniesienie Najświętszego Sakramentu z grobu i procesja rezurekcyjna. To jest też Rezurekcja, ale jest czymś dodatkowym, pewnym uzupełnieniem. Właściwa Rezurekcja jest obchodzona w nocy, w ramach wielkiej liturgii Wigilii Paschalnej, natomiast po tej nocnej liturgii albo też rano ma miejsce tylko procesja rezurekcyjna. Oznacza ona, że chcemy naszą radość ze Zmartwychwstania jak gdyby wynieść na ulice, na zewnątrz, wobec świata zamanifestować. Jednak właściwe Zmartwychwstanie przeżyliśmy już w nocy albo wieczorem w ramach liturgii Wigilii Paschalnej. Wspaniałej liturgii światła rozpraszającego mrok, liturgii wspaniałych pieśni i odczytywania historii naszego zbawienia, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i spotkania ze Zmartwychwstałym w Komunii Św.

Msze św. w naszej parafii

Niedziela: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (Msza św. dla dzieci z udziałem scholi) i 17.00

Dzień powszedni: 6.30 i 17.00

Kancelaria

Czynna:
Poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 9.00

W środy i piątki w godz. 18.00 – 19.00

W soboty, I piątek,  niedziele i święta kancelaria nieczynna.

Sprawy pogrzebowe można zgłaszać w godzinach urzędowania kancelarii

a w nagłych sytuacjach kontaktować się telefonicznie.

Jesteśmy także na FB

Liturgia dnia


Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj