27 luty 2012

Czy to już święta Wielkanocne?

Autor: Ks. Marcin. Kategorie: Aktualności .

Przeżywamy Wielki Post, czyli okres szczególnego przygotowania do Świąt Wielkanocych. Przez ten czas  spróbujemy zgłębić tematykę tych Świąt i odpowiemy na pytania, które wnikliwy obserwator może zadać przyglądając się bogatej liturgii i niecodziennym obrzędom. Zapraszamy zatem do wspólnej drogi, przygotowania i przeżywania najważniejszych Świąt w roku.

Odpowiedź na pytanie o rozpoczęcie Świąt Wielkanocnych tylko na pierwszy rzut oka może wydawać się oczywista.

W naszej świadomości istnieją dwa dni świąt, Wielka Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny. A Triduum Paschalne to Wielki Czwartek, Piątek i Sobota: 3 dni przygotowania do Świąt. Co na to mówią dokumenty Kościoła? Kalendarz Rzymski odnowiony po Soborze Watykańskim II zwraca uwagę: „Jak niedziela zajmuje główne miejsce w tygodniu, tak uroczystość paschy stanowi punkt główny w roku liturgicznym.” Czy to znaczy, że źle świętujemy? Czy Wielki Piątek jest ważniejszy od Wielkiej Niedzieli? Oczywiście nie! Jednak nie byłoby radości Zmartwychwstania bez smutku Męki i Śmierci. Dlatego ten sam dokument mówi: „Ponieważ Chrystus dokonał dzieła odkupienia ludzi i doskonałego uwielbienia Boga głównie przez swoje paschalne misterium, gdy umierając zniweczył naszą śmierć a zmartwychwstając przywrócił nam życie, dlatego Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pana jaśnieje jako szczytowy punkt całego roku liturgicznego. (…) Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pana rozpoczyna się Mszą wieczorną Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania, jego zaś ośrodek stanowi Wigilia Wielkanocna”. Nie ma Triduum a potem świąt. Jest jedno święto. Trzy dni (Triduum to łacińska nazwa oznaczająca dosłownie trzy dni) – jedno święto. Ale zaraz? Czwartek, … , Niedziela. Jak to trzy? Aby to zrozumieć trzeba sięgnąć do biblijnego liczenia czasu, gdzie wieczór należy już do dnia następnego. Tak licząc widzimy, że w piątek wieczorem, kończy nam się pierwszy dzień (rozpoczęty Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek), w sobotę – drugi, a w niedzielę – trzeci. Można mieć pewne obawy związane z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Ten dzień nie różni się od Wtorku czy Środy Wielkanocnej. Jest to czas wielkiej radości. Stąd dzielenie się nią z rodziną i bliskimi poprzez wspólną Mszę Świętą i spotkania, w pełni pasuje do charakteru tych dni.

Jest jeszcze jedna wątpliwość, która może nam przeszkadzać: koniec Wielkiego Postu. Oczywiste wydaje się, że kończy się przed Świętami. Pamiętając więc, że Święta rozpoczynają się w Wielki Czwartek wieczorem, łatwo zauważyć, że wtedy też kończy się Wielki Post. Oczywiście w Wielki Piątek też pościmy, ale to inny post i o tym w kolejnych artykułach…

Msze św. w naszej parafii

Niedziela: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (Msza św. dla dzieci z udziałem scholi) i 17.00

Dzień powszedni: 6.30 i 17.00

Kancelaria

Czynna:
Poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 9.00

W środy i piątki w godz. 18.00 – 19.00

W soboty, I piątek,  niedziele i święta kancelaria nieczynna.

Sprawy pogrzebowe można zgłaszać w godzinach urzędowania kancelarii

a w nagłych sytuacjach kontaktować się telefonicznie.

Jesteśmy także na FB

Liturgia dnia


Ciekawe strony

Licznik odwiedzin


Osoba na tej stronie to Ty!

Archiwa

Szukaj

zaloguj