15 sierpień 2022

15 sierpnia-Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Autor: ks. Marcin Meres. Kategorie: Aktualności .

W polskiej tradycji ludowej i w tradycji ludowej europejskiej, Matka Boska, patronka dnia 15 sierpnia, czczona jest także  jako patronka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Dlatego właśnie nazywana bywa Zielną (w Polsce), Korzenna (w Czechach), Kwietną (w Niemczech – w Bawarii i Nadrenii), Żytnią (w Estonii). We wszystkich tych krajach, w dniu sierpniowego Maryjnego święta, składa się Matce Bożej w ofierze płody ziemi: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce.
W całej Polsce dzień WNIEBOWSTĄPIENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY – MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ obchodzony jest bardzo uroczyście. Czasami  już w tym dniu urządza się lokalne, najczęściej parafialne dożynki, ale częściej są to dwie odrębne uroczystości obchodzone w różnych terminach.
Z niezwykłych uroczystości związanych ze świętem WNIEBOWZIĘCIA, niespotykanych w innych rejonach Polski, słynie sanktuarium pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywa się tam wielkie widowisko religijne będące inscenizacja – zarówno Zaśnięcia, jak i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W procesji niesie się spoczywający na marach posąg Matki Boskiej, który na zakończenie uroczystości podnosi się i pokazuje wiernym. W obrzędzie tym uczestniczą pielgrzymki rolników z całej Polski, w swoich regionalnych strojach, dzięki czemu procesja staje się także paradą polskich strojów ludowych. Idą w niej również orkiestry strażackie z różnych stron Polski, grając pobożne pieśni i marsze.
Święto Maryjne WNIEBOWZIĘCIA, ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ jest obecnie  w Polsce świętem narodowym naszego oręża – ŚWIĘTEM WOJSKA POLSKIEGO, przywróconym po kilkudziesięcioletniej przerwie, upamiętniającym bohaterski, patriotyczny zryw Polaków w 1920r., przeciw agresji sowieckiej, a przede wszystkim Bitwę  Warszawską, nazywaną powszechnie Cudem nad Wisłą.

Msze Święte w naszej parafii

Niedziela: 700, 830, 1000, 1130 (msza św. dla dzieci z udziałem scholi) i 1700.

Dzień powszedni: 630 i 1700

Poniedziałek – piątek w godz. 800– 900

W środy i piątki w godz. 1800 – 1900

W pierwsze piątki, soboty, niedziele i święta kancelaria nieczynna.

W nagłych sytuacjach prosimy kontaktować się telefonicznie: (32) 612 21 96